Dobrý večer, dnes je úterý 1. prosince 2020  svátek slaví Iva, zítra Blanka

 • Kdo jsou ti všichni
  „Je to něco, po čem všichni voláme,“ prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Copak je to, po čem všichni voláme? Měl by to být centrální úřad Státní hygienické služby, který by byl vybaven pravomocemi rozhodovat o uzavření obchodů a dalších provozoven a také by směl nahlížet do mobilu kteréhokoli podezřelého
 • PRÁVO: Když rozhodne „Brusel“
  Taky jste už slyšeli, že v oblasti rodinného práva nemá Evropská unie žádné pravomoci a křik konzervativců, že nám Brusel vnutí své „progresivní“ představy, je jen malování čerta na zeď, případně sofistikovaná ruská propaganda?
 • PES: Čísla (ne)lžou
  Systém PES, podle něhož se řídí vláda při rozvolňování protiepidemických opatření, kombinuje různá čísla, z nichž pak vychází číslo výsledné.
 • BLÍZKÝ VÝCHOD: Likvidace "otce" íránského jaderného programu
  Jak bychom dnes hodnotili události v nacistickém Německu, kdyby po Heydrichovi byl zlikvidován významný vědec, který by byl „otcem“ německého jaderného programu?
 • FEJETON: Závody v pitomostech odstartovány
  Ve Skotsku se rozhodli dávat ženám menstruační vložky, tampóny a jiné hygienické propriety zdarma.
 • SVĚT: Cenzura jako vrcholný projev civilizace
  V ruské Státní dumě v těchto dnech probíhá novelizace zákona o informaci. Nové znění předpokládá potrestání sociálních sítí provádějících systematickou diskriminaci ruských sdělovacích prostředků.
 • POLEMIKA: Řády a neřády(i) II.
  Na můj blog s názvem Řády a neřády(i), který byl z Blogosféry převzat i na server Neviditelný pes, reagoval čtenář vlastní polemickou úvahou (zde). Zde je má odpověď na některé jeho otázky či nahozená témata. Pro lepší přehled uvedu některé své postřehy v bodech.
 • ROZHLEDNÍK: Pohled emeritního virologa na epidemii coronaviru
  Tento článek jsem nikdy nechtěla psát. Jsem už v důchodu a veškeré zprávy mám pouze z veřejných internetových zdrojů. Ale protože jsem celý život byla zvyklá pracovat s viry, tabulkami a daty, snad dokážu z dat přečíst a vysvětlit to, co je předmětem mnoha spekulací.
 • ESEJ: Trampoty se stranami
  Jako kdyby Minář vyslyšel Václava Klause, který již v devadesátých letech na adresu občanských aktivistů prohlašoval: Založte si vlastní stranu a vyhrajte s ní volby, pak vás začnu brát vážně.
 • EKONOMIKA: Opravit neopravitelný zákon?
  Poprask okolo daňového zákona se přesunul do Senátu a tím začíná další kapitola dramatu o největším snížení daní v historii.
 • GLOSA: Anatomie strachu
  Když jsem četl Report (15 stran) spolku Evropské hodnoty s názvem “Jednosměrný ruský tunel: možné svěření stavby nových jaderných zdrojů Rusku jako největší hrozba pro suverenitu státu v polistopadové historii české republiky“.
 • USA: Demokraté, republikáni, akcie
  V lednu bude americkým prezidentem inaugurován Joe Biden z Demokratické strany – ledaže by se stalo něco extrémně překvapivého. Bude Bidenova vláda příznivá pro akciový trh?
 • ROZHOVOR: Převratu světa neujde žádná země
  Patnáct let v nejvyšší funkci začíná pomalu vypadat jako vláda jedné strany a kult osobnosti do smrti nebo alespoň do důchodu, jak jsme je znali z různých diktatur.
 • BEZPEČNOST: Vlčí teror na Broumovsku
  Broumovský výběžek je u nás poslední roky oblastí s největším počtem útoků vlků na domácí zvířata. Navrátivší se predátor se tak stává ekonomickou a bezpečnostní hrozbou pro místní.
 • OSOBNOST: Poslední tvář roku 1968
  Počet žijících osobností spjatých s rokem 1968 se logicky snižuje. Ještě ne natolik, abychom se dostali do poměrů generace druhé světové války, kde se už zaznamenávají „poslední žijící“ – třeba parašutista či lidická žena.
 • PES na vodítku
  Přechod na stupeň 3 systému PES je vítaný – hodně se nám uvolní, Vánoce budou jaksi veselejší. Je to důsledek zlepšující se situace, sledovaná čísla klesají. Nicméně namítnu, že se můžeme těšit na nový vzestup nákazy někdy kolem desátého ledna. Není žádný důvod, proč by tomu tak nemělo být. Bude to daň za uvolnění kolem Vánoc a své si taky vyžádá Silvestr.
 • PSI: O psích jménech
  Pokaždé, když slyším nějaké netradiční nebo, z mého pohledu, legrační jméno, přemýšlím, jakými cestami se asi mohla ubírat mysl pejskových páníků, když ono jméno vybírali.
 • ÍRÁN: Byl zabit šéf jaderného programu
  V pátek byl nedaleko Teheránu zavražděn hlavní strůjce a šéf íránského jaderného programu Mohsen Fachrízádeh. Ačkoli jeho jméno na Západě moc lidí neznalo, byl to jeden z nejdůležitějších lidí v Íránu a jeho smrt bude mít ještě větší dopad než lednový americký atentát na velitele íránských Revolučních gard Kásema Solejmáního.
 • ŠKOLSTVÍ: Vše koronavirem poblázněné
  Laik se diví, odborník žasne. Ovšem v případě obnovené prezenční výuky maturitních ročníků od 25. listopadu 2020 asi nebude toto rčení platit zcela.
 • FEJETON: Pes-řetěz-bouda
  Stejně jak dříve divoký a svobodou oplývající pes zdomácněl, zpohodlněl a řetězem byl k boudě za kus řízku páníčkem připoután, tak i homo covidiens se z nitra Afriky na pouť širým světem vydal.
 • MÉDIA: Co v tý Praze hulej?
  Tak si čtu, co zase komici z našeho mediálně politického dvorku napovídali nového o Radě České televize a vůbec tak o ohrožení Kavčích hor jednou mladou ekonomkou, kroutím u toho nevěřícně hlavou a přemýšlím, co to tam v tý Praze hulej.
 • AUSTRÁLIE: Dodatek ke covidování v Klokanově
  Volby v Queenslandu vyhrála s převahou stará vláda. Dokazuje to, že lidé souhlasili se zavřenýma hranicema a opatřeníma, která tady na nás vláda ušila. Unikli jsme viru s minimálníma ztrátama, ale promořeni nejsme, ani co by se za nehet vešlo.
 • SVĚT: Nepřátelští přátelé
  Pevně doufejme, že nakonec i Donald Trump pochopí svou volební pohru a pokojně se zařadí k menšině amerických prezidentů, kteří mandát neobhájili. Což se, tuším, naposled stalo Georgi Bushovi seniorovi.
 • POLITIKA: Proč lidé nedůvěřují vládě
  Stručná odpověď zní: Protože vláda porušuje pravidla komunikace v době krize, v tomto případě v době pandemie, která už v Česku usmrtila přes 7 tisíc lidí a při níž se v době, kdy tento text píši, nakazilo covidem-19 již bezmála půl milionu lidí.
 • GLOSA: Koronavirus v ekonomice
  Evropa skočila do rozbouřených vod druhého lockdownu – příliš rychle, než aby domyslela ekonomické důsledky.
 • GLOSA: Ve znamení hospody
  Někdy je těžké rozlišit hranici mezi drzostí, provokací a společenským testem. Když se nechal ministr Prymula přistihnout bez roušky před hospodou, mnozí to pokládali za gesto arogance moci.
 • BEST OF HYENA: Dvě světýlka
  Pro večerní probíhačky mají Gari i Nora svítící obojky. Mívaly je už v minulých sezónách, Gari nosila červený, s ohledem na čertíkovskou povahu, kdežto Nora měla modrý, protože je andílek. Tentokrát mají obě modré.
 • GLOSA: Mírotvorci
  Smutné, přesmutné věci se dějí v Náhorním Karabachu. A o nic lepší to není ani kolem něj, v okresech, které ázerbájdžánská vojska v minulých týdnech obsadila a které se měly podle pradávného rozhodnutí minské skupiny vrátit pod správu Ázerbájdžánu už před desítkami let.
 • INTERNET: Když hejtmanka „propaguje fašismus“
  Nová středočeská hejtmanka Petra Pecková ze STAN zveřejnila na svém Twitteru zdánlivě nevinný post o tom, že v nové práci si nechá starého řidiče, který je sympatický, jejich první cesta je na Národní třídu na připomenutí 17. listopadu.
 • ENERGETIKA: Ruské „jádro“ je nebezpečné. A co ruský plyn?
  Jak si Česko dokáže ohlídat svou bezpečnost v oblasti energetiky? I v této sféře jeho přístup deformuje nátlak aktivistů, kterému politici bezdůvodně podléhají.
Obsah je přebírán s laskavým svolením Neviditelného psa.
Úplné znění Neviditelného psa naleznete zde.